Logic puzzles with a touch of mathematics can be a real pain for many people. That’s probably why they enjoy such huge popularity, and at the same time, they often cause Internet users to argue about the result. This is also the case with the cow puzzle. Only the smart ones don’t get fooled and point out the correct result. Are you one of them?
A logic puzzle for the inquisitive. Few people give the correct answer
Riddles and this is an interesting way to spend a few moments in a productive way. Depending on the type, they exercise the mind or observation, making it easier for us to cope with the challenges of everyday life. In addition, for many people it is simply a kind of entertainment or setting new challenges for themselves and testing their skills. However, some of them can be really difficult and tricky. Can you handle the riddle about cows? Many people get caught. Warning! Do not scroll too low, because you will find the answer under the photo.
Do you have a knack for business? Check if you can calculate your earnings correctly
At first glance, the riddle seems simple, yet many people rely on it completely. What exactly does it say?
- I bought a cow for $800.
- I sold it for $1,000.
- I bought it again for $1,100.
- I sold it for $1,300.
- How much did I earn?
Internet users gave various answers in the comments, some incorrect, others humorous, such as that it depends on taxes and other fees. However, to generalize, to be sure about the result, it is best to use the equation . Which one? It depends, because as it turns out, there are several ways.
When giving the solutions, some people forgot that buying a cow meant that we were in the red. After all, we had to spend money on it. This is probably one of the reasons why there were incorrect answers such as $200 or $300. What is the correct answer? This is best illustrated by a simple equation:
- -800+1000-1100+1300
what gives us 400 dollars. One of the internet users suggested a different approach to the topic, namely adding up expenses and earnings, which gave:
- sales: 1000+1300=2300
- purchase: 800+1100=1900
- 2300-1900=400 dollars.
Did you manage to get the correct result? If you’d like, please vote in our poll below.
Source: Gazeta

Bruce is a talented author and journalist with a passion for entertainment . He currently works as a writer at the 247 News Agency, where he has established himself as a respected voice in the industry.