Male and Andy, from the La Neta en Viaje channel, on the YouTube platform, are a couple of traveling dancers who travel throughout the American continent in a Mercedes Benz Sprinter 413, which was adapted into a motorhome or caravan to be able to live together during their adventure. . On their stop in Peru, they visited the Peruvian hypermarket Precio UNO, notable for its promotions and discounts on essential products.
What are the prices of the Peruvian products that caused a stir in Male and Andy?
First of all, to compare the price of Peruvian products with Argentine ones, the following equivalent must be taken into account:
3.70 soles = 1 US dollar = 1,200 Argentine pesos
Below is a table with the products, Peruvian prices, that caused a stir in Male and Andy. Among them, they range from basic inputs, such as legumes, tubers, dairy products, fruits and cereals, to beverages and cleaning supplies.
Products | Peruvian soles (S/) |
American dollars (US$) |
Argentine pesos AR$ |
Noodles Price ONE (500 g) | 2.10 | 0.56 | 681 |
Vegetable oil Price ONE (900 ml) | 5.70 | 1.54 | 1,848 |
Tuna in pieces Campomar | 5.80 | 1.56 | 1,881 |
Egg Crab (60 units) | 33.80 | 9.13 | 10,962 |
Yungay potato (1 kg) | 1.80 | 0.48 | 583 |
Avocado (1 kg) | 5.00 | 1.35 | 1,621 |
Juice orange (1 kg) | 1.70 | 0.45 | 551 |
Tangerine (1 kg) | 1.40 | 0.37 | 454 |
Banana (1 kg) | 2.50 | 0.67 | 804 |
Israeli apple (1 kg) | 2.90 | 0.78 | 940 |
Santa Rosa Apple (1 kg) | 5.00 | 1.35 | 1,621 |
Royal Gala Apple (1 kg) | 8.4 | 2.27 | 2,724 |
Green apple (1 kg) | 7.60 | 2.05 | 5,464 |
Pisingallo corn (1 kg) | 5.90 | 1.59 | 1908 |
Lentils (1 kg) | 7.30 | 1.97 | 2,367 |
Oats (1 kg) | 7.20 | 1.94 | 2,335 |
Rice (1kg) | 3.10 | 0.83 | 1,005 |
Brown sugar (1 kg) | 3.5 | 0.94 | 1,135 |
Chickpeas (1 kg) | 7.7 | 2.08 | 2,497 |
Wholemeal bread | 4.90 | 1.32 | 1,589 |
French bread (10 units) | 2.7 | 0.72 | 875 |
Inka Kola (1 ½ L) | 6.6 | 1.78 | 2,140 |
Inka Kola (3 L) | 10.6 | 2.86 | 3,437 |
Coca Cola (1 ½ L) | 6.6 | 1.78 | 2,140 |
Personal Cusco (six pack) | 19.90 | 5.37 | 6454 |
Sky Water (1 L) | 23 | 0.62 | 745 |
Oreo cookie (six pack) | 4.10 | 1.10 | 1329 |
Shampoo Price ONE | 8.90 | 2.40 | 2,886 |
H&S Shampoo (650 ml) | 25.90 | 7.00 | 8,400 |
Dove Deodorant | 14.50 | 3.91 | 4,702 |
Colgate Toothpaste (30 g) | 3.20 | 0.86 | 1,037 |
Noble toilet paper (2 units x 15 m) | 1.50 | 0.40 | 486 |
Laundry soap (2 units) | 5.00 | 1.35 | 1,621 |
Ayudín liquid detergent (640 ml) | 5.50 | 1.48 | 1,783 |
Are the prices in Peru expensive?
Argentinian travelers indicate that, being in Peru and taking into account the basic salary, it is expensive to live in this country, since the minimum wage is exactly around 1,025 soles (277 US dollars = 332,000 Argentine pesos). This amount is not enough for Peruvians, given that—according to the findings of the couple from La Neta en Viaje—a rental of a mini-apartment costs approximately 700 or 800 soles (more reasonable prices). To this must be added food, service expenses, transportation, education, health, among others.
La Neta en Viaje is amazed by the cheap prices of food in Peru. Photo: screenshot/La Neta en Viaje/YouTube
Is Peru expensive unlike other countries?
Although product costs are lower than in Argentina, you would think that living in Peru is cheap. However, spending on food and housing is a large sum for the basic salary that a Peruvian receives, which is not enough on the home table. This is why Peru is currently considered one of the most expensive countries in Latin America.
Exactly, Lima, the capital of Peru, has been classified as the second most expensive city in South America and one of the most expensive in Latin America, according to the global cost of living survey published by The Economist Intelligence Unit (EIU). This significant rise in the global ranking is due to the notable economic crisis, the increase in the prices of food, housing, public services, recreation options and other factors.
Source: Larepublica

Alia is a professional author and journalist, working at 247 news agency. She writes on various topics from economy news to general interest pieces, providing readers with relevant and informative content. With years of experience, she brings a unique perspective and in-depth analysis to her work.